Yavru köpeğinizi nasıl ve ne zaman beslemelisiniz?

Yavru köpeğinizi doğru miktarda besin kullanarak uygun aralıklarla beslemeniz önemlidir. Yavru köpeğinizin büyümesi ve sağlıklı bir yetişkin olması için doğru miktarda besin maddesine ihtiyacı olacaktır. Fiziksel durumunun düzenli olarak izlenmesi ve besleme miktarının yavru köpeğinizin büyümesine göre ayarlanması, yavru köpeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Hill’s, yavru köpeğinizin sağlığını korumaya yardımcı olmak için, bu dönemde aşağıdaki basit adımları önermektedir:

  • Yavru köpeğinizi tartın.
  • Onu beslenme kılavuzuna ve veteriner hekimin önerilerine dayanarak besleyin.*
  • Yavru köpeğinizin fiziksel durumunu, on-line büyüme takibi çizelgemizi kullanarak değerlendirin. Kolay bir şekilde tarihi, evcil hayvanınızın kilosunu girin; kaydırıcıyı kullanarak, yavru köpeğinizin durum skorunu belirleyebilirsiniz.
  • Yavru köpeğiniz büyüdükçe, verdiğiniz mama miktarını uygun şekilde ayarlayın.

*Yetişkin dönemde vücut ağırlığı 25 kg’ı aşacak olan büyük ırk yavru köpeklerin, sağlıklı kemik ve eklem gelişimi sağlamak için son derece özel beslenme gereksinimleri vardır.

Mamanın değiştirilmesi:

Yavru köpeğinizin mamasını Hill’s Science Plan Puppy ile değiştirmeniz durumunda, bu işlemi 7 günlük bir dönem boyunca kademeli olarak gerçekleştirmeniz gereklidir. Değişikliği, Science Plan tek mama oluncaya kadar, yeni mamanın oranını arttırıp, eski mamasının oranını azaltacak şekilde karıştırarak yapmalısınız. Böylece yavru köpeğiniz, Science Plan Canine Puppy Healthy Development’ın sağladığı üstün beslenmeden yararlanabilecek ve lezzetinin tadını çıkarabilecektir.

Siz ve Veteriner hekiminiz: Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinizin sağlığı ve refahı konusunda en iyi bilgi kaynağıdır. Bir evcil hayvanın ideal kiloya ulaşması ve bu kiloyu koruması yalnızca bazı sağlık risklerini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda yavru köpeğinizin daha enerjik, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesine de olanak sağlar. Bu nedenle yavru köpeğinizin kilosu konusunda düzenli olarak veteriner hekiminizden tavsiye isteyin.

Veteriner hekiminize, yavru köpeğiniz için en iyi besleme yönteminin, aşağıdaki üç yöntemden hangisi olduğunu sorun:

Sınırsız Beslenme: Yavru köpeğinizin tüketimi için her zaman mama mevcuttur.
Süresi Sınırlı Beslenme: Yavru köpeğinizin tüketimi için yalnızca sınırlı bir süre boyunca mama mevcuttur.
Öğün Tarzı Beslenme: Yavru köpeğinizin tüketimi için her gün, belirlenmiş öğün saatlerinde ölçülü miktarda mama mevcuttur.

Su: Yavru köpeğinize her zaman yeterli miktarda içme suyu sağlamalısınız. Uzun bir süre boyunca içmek için su bulamaması, yavru köpeğinizin sağlığına zarar verecektir. Ev yemekleri & Ödül bisküvileri: Yediklerinizden bir parça onlara da vermek cazip gelebilir fakat bu şekilde beslenme yapılması, yavru köpeğinize doğru bir besin dengesi sağlamamaktadır. Çok fazla verilmesi kilo almaya ya da dengesiz beslenmeye yol açabildiğinden, ev yemeği vermekten uzak durmalısınız.

Bir sonraki aşama: Köpeğiniz yetişkinliğe ulaştığında, beslenme gereksinimleri de farklı olacaktır. Özel besin maddeleri, vitaminler ve mineralleri, yaşı ve ırk büyüklüğü için doğru, dengeli bir şekilde sağlayacak olan bir yetişkin mamasına geçmesi gerekecektir. Hill’s Science Plan, bunu tam olarak sağlayabilmektedir. Yaş evresi aralığı, ırkı ya da yaşam tarzı ne olursa olsun, köpeğinizin sağlığını tüm yaşamı boyunca en üst düzeyde koruyacak şekilde ayarlanmaktadır.