Yavru Köpek Eğitimi İçin İpuçları

Yavru bir köpeğinizi eve getirdiniz ve herkes dünya tatlısı olduğu konusunda hemfikir:) İlk hafta tüm aile bu tatlılık abidesini sevmekle ve mıncıklamakla geçirdikten sonra yürüyüşe kim çıkaracak, tuvaleteğitimini kim verecek (evde bir kaç kaza yaşandıkça daha kritik hale gelecektir) gibi sorular ardı arkasına gelmeye başlayacaktır.

Yeni bir evcil hayvan sahibi olarak ilk yapmanız gereken minik yavruyu ev hayatına alıştırmak ve tuvaleteğitimini vermek olmalıdır. Bu konunun öncelikli olmasının en önemli sebebi ise yavrunun doğal ritminin bir alışkanlık haline gelmeden kuralları öğrenmesini sağlamaktır. Bu da aslında size bazı görev ve sorumluluklar yüklemektedir. Öncelikle köpeğinizin türü hakkında detaylı bilgiye sahip olmasınız. Yavru köpeğinizin türü, karakteristik özellikleri ve gelişim ihtiyaçlarını belirleyecektir. Bunları bilmek kendi davranışlarınızı da gerektiği şekilde değiştirmek hatta ev dizaynınızı bu doğrultuda yenilemeniz gerekip gerekmediğini belirleyecektir.

Köpeğinizin yaşam alanını belirlemek

Yavrunun günlük  rutini için bir yer belirleyin. Köpeğin kendini rahatlatması için güvende hissettiği bir yer olması son derece önemlidir. Zaman içerisinde bu belirli alan onun için kendi kendine kalabildiği rahat bir yer haline gelecektir.

İlk dönemlerinde yavrunuzun alanını bebek çitleri ile ev içinde kısıtlayabilirsiniz. Böylelikle evin her yerinde kaos yaratamayacağını ve alanını bilecektir. Tasma kullanmaya özen gösterin. Köpekler yavru oldukları dönemlerde sindirim sistemleri çok hızlı çalışır ve her 1-2 saatte bir tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarmanız gerekecektir. Dışarıya çıkardığınızda tuvaletini yaptıktan sonra köpeğinizi ‘aferin sana’ ‘akıllı oğlum’ gibi cümlelerle överek yaptığı iyi davranışı vurgulayın ve her tuvaletini yapması sonrası ödüllendirin. Böylelikle tuvaletini dışarıda yapmanın iyi bir şey olduğunu ve ödüllendirildiğini fark edecektir