Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

yavrularda-beslenme

Yavru köpek besleyecekler yetişkin köpeğe göre daha fazla dikkatli olması gerekmektedir.Çünkü yavruyken köpekler daha fazla hastalanmaya, daha çok yemek seçen haldedirler.Bu yazımız içersinde sizlere Yavru Köpek Nasıl Beslenir? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bunlar hakkında bilgiler açıklayacağız.

Köpeklerin Sindirim organı sadece tek bir mide ile cok kısa bir bağırsak sistemi ile donatılmıştır.Bu nedenle köpekler etebobur canlılardandır.Özellikle eti çok kolayca sindirme durumları vardır.

Bir Yavrunun sütten kesilmesi ortalama 4 ile 6 hafta arasında sürmektedir.Bir köpeğin erişkin halini alması ise ortalama 11-17 arasındadır.Özellikle yavru ve gelişme cağında olan bir köpeği çok iyi beslemek zorundayız.

YAVRU KÖPEK NASIL BESLENİR DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Yavru köpeklere uygun kuru mamalar ile köpeğimizi beslememiz gerekiyor.Her köpeğin hayatı boyunca yavru ve gelişim süreleri boyunca değişik gereksinimleri olabilmektedir.Yavru köpeğin besin yönünden ihtiyacı, yetişkin köpekten cok daha fazla şekildedir.4 aylık bir yavru ile 9 aylık bir yavru arasında bile besin ihtiyacı yönünden farklılıklar bulunmaktadır.Bu nedenle yavruların gereksinimine uygun kolay sindirilebilen proteinler, yeteri kadar kalsiyum, fosfor bakımından zengin vitaminler ile beslenmesi gerekmektedir.

Protein özellikle çok önemlidir.Vücudunun düzgün büyümesi ve kaslarının gelişimi adından son derece faydalıdır.

Yavru Köpek nasıl beslenir yazımızda en fazla dikkat edilecek unsur Yavrular anne sütünden tamamen kesilip ortalama olarak 6-7 haftalık olduklarında kuru mama verilmeye başlanması gereğidir.Bu kuru mamayı ıslatarak vermeniz çok daha iyi olur.Yavrular bu mamaları koklarlar, yalarlar ve ısırırlar.Islatma işlemi sayesinde lezzeti dahada artmış bir besin köpeğimiz için daha iyi olacaktır.Mamanın ıslatılmış olması sütten kesilmiş bir köpeğin daha yumuşak şekilde mama yemesini sağlar.Bu işlem ile beraber yavru köpekte oluşan mide şişkinliği ve gaz oluşumları engellenmiş olmaktadır.

Mama ıslatma durumu köpek 2 ile 3 aylık gibi bir periyoda geldiğinde süt ile beraber yapılabilmektedir.2-3 aylıktan sonra mamanın ıslatılmasına pek gerek yoktur ama yinede yapılması gerekiyorsa süt yerine su yada et suyu ile yapılması gerekir.2-3 aylıktan sonra mamaları ıslatmada süt kullanılmaması gerekir.Köpekler süte yoğun şekilde 2 ile 3 aylık olduklarında duyar daha sonraki dönemlerde süt kullanılması köpeklerde bir takım sindirim sorunlarına yol açıp aynı zamanda köpeğinizin ishal olmasına neden olabilmektedir.Yapılmış araştırmalarda köpeklerin yüzde 80-85 kadarının süte alerjik bir yapısının olduğunu göstermiştir.

Kuru mamaya köpeği alıştırma periyodu dikkatli yapılmalı ıslatma işlemi çok önem arz etmektedir.Aniden anne sütünden kesilmiş ve kuru mamayla beslenmesi kabızlığa neden olabilmektedir.

Yavru Köpek Mama Seçimi
yaparken çok dikkat etmemiz gerekmektedir.Çok büyük şekilde oluşan mamaları tercih etmemeliyiz çünkü bu mamaları köpeğin ağzına alıp çiğnemesi zor olacaktır.Her köpek her mamayı yemediğini bilmemiz gerekiyor.Veterineriniz bu konuda size yardımcı olacaktır Veterinerinizi dinleyerek hareket etmeniz gerekiyor.Her köpek cinsinin farklı kuru mamaları olabilmektedir.Küçük şekilde verilen mama yavrunun yemesini daha kolaylaştıracak ve daha çok sevecektir.

Köpeğinizin kabına koymuş olduğunuz mama ile beraber köpeğinize gel yada ye komutlarını vererek köpeğin mamasını yemesini sağlayabilirsiniz.Yavru Köpekler günlük yemek ihtiyacını bir seferde tüketemezler o nedenle bir kaç defa öğün yapmak zorundadırlar.

Yavru köpekler 6. haftadan itibaren ortalama 3. aya kadar toplam günde 4 öğün yemek yerler.3. aydan 6. aya kadar ise günde 3 öğün yemek yerler, 6. ay ile 12. ay arası ise toplam 2 öğün yemek yemektedir.Köpek 1 yaşını doldurduğunda artık günde sadece 1 öğün yemek yemesi gerekmektedir.

Beslenme sırasında yemek saatlerini aksatmadan düzenli bir şekilde saatinde yemeklerin verilmesi önemlidir.Mesela günde 3 öğün yemek veriliyorsa sabah öğle akşam muhakkak aksatılmadan yemekleri verilmesi gerekir.Yavrular uyuyorsa onlar kaldırılmamalı, kendi kalkması beklenmelidir.

Köpeğinizi ev yemekleri ile beslemeniz uzmanlar tarafından önerilmeyen bir durumdur.Bunun en büyük nedeni köpeğin gelişimine sağlayan vitamin ve proteinlerin denge içersinde olmamasıdır.Kuru Mama köpek gelişimi için son derece önemlidir.Bu mamalarda vitaminler ve proteinler denge içersindedir ve köpeğin gelişimine katkı sağlamaktadırlar.Bu bilgilere rağmen yinede köpeğinizi ev mamaları ile beslerseniz bir takım sorunlara yol açabilirsiniz.Yapılmış olan yanlış bir beslenme ile köpekte gelişme bozuklukları yaşanabilmektedir ve bu problemler köpeğin hayatı boyunca sürebilmektedir.

Yavru köpeğin gelişiminde özellikle fosfor ve kalsiyum önem taşır.Yemek atıklarınla beslenmiş köpeklerde raşitzm rahatsızlıkları görülebilmektedir.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?  Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Kap içersine ne kadar mama koyacağınız genelde aldığınız mama üzerinde yazmaktadır.Eğer köpeğiniz bu mamadan kapta bırakıyorsa bunu yüzde 10-15 civarı azaltarak koyunuz.Kuru Mama ile beslenmesi sağlanan köpeklerde su tüketimi daha fazla gerçekleşmektedir o nedenle her zaman yemeğinin yanına taze su konulması gerekmektedir.Özellikle suyunu sürekli kontrol etmeli su kirlenmiş ise veya bitmiş ise yenilenmesi gerekmektedir.Kendiniz nasıl su içiyorsanız o sudan köpeğinizede verin çeşme suyundan köpeklere su vermeyin.

Köpeğin yemek kabı ile su kabının ayrı ayrı olması gerekmektedir.Bu kapların insanların ayağının altında bir yerde olmaması gerekir sadece köpeğin rahatcana yiyeceği ve içeceği alanda bulunması gerekmektedir.

Eğer Yavru köpeğiniz mamayı beğenmiyorsa başka farklı bir mama kullanacaksanız bu değişim için dikkatli hareket etmeniz gerekiyor.Birden bire bu işlemi yapmayın günlere yayarak yapınız.Bu şekilde köpek daha az sorunla mama değişimi yapmış olacaktır.Hızlı bir şekilde değişim yapılırsa köpek çoğu zaman ishal olabilmektedir.Yavru Köpekler ortalama 4 ile 5 defa dışkı yapabilmektedir.

Yavru bir köpek normal olarak günde 4-5 kez dışkılama yapar.Bazı köpekler Dışkısını yeme durumu ile karşılabilir.Bu gibi durum çoğunlukla besinlerde bulunan vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde iki çeşit Kuru Mama çeşidi bulunmaktadır.Birincisi Tavuk etli kuru mamalar diğeri ise Kuzu Etli Pirinçli yavru kuru mamalarıdır.

Kuzu etli pirinçli köpek maması köpeklerde daha az alerji yapan mamalardan olması sebebinle daha sık tercih edilmektedir.Özellikle deri ile tüy sağlığı korunmasında son derece faydalı mamalardandır.Ayrıca bu kuru mamaların konserve şeklinde olanlarıda vardır.

Yavru Köpek nasıl beslenir ile ilgili yazımızı burada bitiriyoruz sizlerde sorularınızı yorum kısmımızdan sorabilir paylaşabilirsiniz.