Yeni Yavru Köpeğinizi Eğitmenin 10 Kolay Yolu

Yeni Yavru Köpeğinizi Eğitmenin 10 Kolay Yolu

Yeni Yavru Köpeğinizi Eğitmenin 10 Kolay Yolu Bağırırsanız bu, yavru köpeğinizle olan o kıymetli bağınıza zarar verebilirsiniz. Köpekler insanlarla çok uyumludur, bu yüzden ses tonunuzdaki bir artış onu strese sokabilir ve kaygılandırabilir.

Yeni Yavru Köpeğinizi Eğitmenin 10 Kolay Yolu Bir yaramazlık yaptığında yavru köpeğinizin o güzel kocaman gözleriyle size bakması, yaptığı şeye rağmen onu azarlamaktan vazgeçmenize yol açabilir. Ancak, düzgün davranmasını öğretmek için ona karşı kararlı davranmanız gerekir.

– Acı vermek ya da acıyla tehdit etmek, yavru köpeğinizi eğitmenin asla iyi bir yolu değildir. Bu davranışlar sadece köpeklere sahiplerinden korkmaları gerektiğini öğretir ve size karşı hissettikleri doğal güveni kaybetmelerine sebep olur.

– Bir dahaki sefere köpeğinizin sürekli havlaması sizi çıldırttığında ya da onu başka bir evcil hayvana karşı çok sert davranırken yakaladığınızda, onu taşıma kutusuna koyun ya da sıkıcı bulacağı bir yere götürün.

– Yanlış davranan bir çocukla konuştuğunuzda, durumun ciddiyetini vurgulamak için göz teması kurmak önemlidir. Fakat bir köpeğe, doğrudan ve uzun süreli bir bakış onun bunu tehdit olarak algılamasına sebep olabilir, bu yüzden bu tip bir davranış onu eğitmek için etkili bir yöntem değildir.

– Bir köpek yavrusu diğer yavru köpeklerle oynarken birini sert şekilde ısırdığında, diğer köpek acıyla bağırır, bu da ısıran köpeğin onu bırakmasını sağlar. Eğer bir yavru köpek sizi ısırırsa, bu tip bir ses çıkarma, ona bu yaptığının doğru olmadığını öğretebilir.

– Köpek yavruları tuvalet eğitimi almak için çok sıkı bir rutine ihtiyaç duyarlar. Köpeklerin sindirim sistemi çok düzenlidir. O yüzden yemek yedikten 5 ila 30 dakika sonra tuvalete gidebilirler.

– Eğer dün yavruya gereksiz havladığı için kızıp bugün bunu yapmasına izin verirseniz, köpek bunları kafasını karıştıran sinyaller olarak algılar ve bu yüzden davranışını düzeltmeyi öğrenemez.

– Eve geldiğinizde, sevgili yavru köpeğinizin değerli bir vazoyu devirdiğini görüp bir saat önce yaptığı bir şey için onu azarlamaya çalışırsanız, hayvan neden uyarıldığını anlamaz. Bir davranışı yüzünden onu cezalandırmak istediğinizde, onu bunu yaparken yakalamanız gerekir.

– Yavruların ne zaman yanlış ve ne zaman doğru davrandıklarını öğrenmeleri gerekir. Bir köpek yavrusunun sadece kötü şeyleri değil, iyi olanları da anlaması için, 2 yönlü yaklaşımla eğitim alması gerekir.