Zehirli Balık Türleri Nelerdir? Zehirli Balıklar

zehirli-balik

Birçok televizyon programı ve belgesel, insanları en zehirli örümcekler, yılanlar ve hatta kurbağalar hakkında bilgilendirmeye adanmıştır. Ancak balıklardan bahsedildiğini pek göremeyiz. Örümceklerin veya yılanların aksine, nadiren hangi balıkların zehirli olduğunu duyarız. Bu yüzden de birçoğumuz balıkları sadece renkli, sakin, sevimli canlılar olarak biliyoruz. Oysaki doğada çok sayıda zehirli balıklar da bulunmaktadır. Zehirli Balık Türleri Nelerdir? Zehirli Balıklar hakkında detaylı bilgiyi aşağıda maddeler halinde vermiş bulunmaktayız. Zehirli balık hakkında aklınıza takılan başka bir düşünceye sahipseniz veya aklınızda soru işareti var ise yazının altına yorum olarak veya forum kısmına konu açarak destek alabilirsiniz.

Öncelikle biraz terminolojiyi açıklığa kavuşturalım. Zehirli ve ağılı terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır, ancak farklı anlamları vardır. Ağılı bir hayvanın toksinlerini başka bir hayvana enjekte etme aracı vardır. Ancak zehirli bir hayvan toksinlerini sadece daha pasif bir şekilde (dokunarak veya yeme yoluyla) aktarabilir.

Bu farkı açıklığa kavuşturmak için verilen yaygın bir örnek, kurbağaların zehirli, yılanların ise ağılı hayvanlar olduğudur. Ağılı bir balık sokmasından gelen etkilerin, yaranın sıcak suya daldırılmasıyla genellikle hafifletilebildiğini bilmek gerekir. Çünkü bu toksinler ısıya dayanıksızdır. Yani ısı ile yok edilebilir veya değiştirilebilir. Hazırsanız zehirli balık türleri hakkında konuşmaya başlayabiliriz.

Sevimli Ama Zehirli Balon Balıkları

Balon balığı yakın zamanda en zehirli balık unvanını almıştır. Ayrıca dünyanın en zehirli ikinci omurgalı canlısı olarak da adlandırılmıştır. Bu balığın zehirli hayvanlar söz konusu olduğunda bu kadar üstlerde sıralanmasından sorumlu olan toksine tetrodotoksin denir. Tetrodotoksin nörotoksiktir ve zayıf iletim, felç ve hatta nispeten düşük konsantrasyonlarda (~ 2 mg) ölüme yol açan sinir iletimini önler.

Bu toksin, balığın karaciğerinde, yumurtalıklarda, bağırsaklarda ve deride bulunur. Nispeten düşük kaliteli ya da kalitesiz yerlerde pişen balığı yediğinizde dahi bu toksine maruz kalabilirsiniz. Bununla birlikte, sadece iyi eğitimli ve sertifikalı şeflerin balon balığını tüketime hazırlamalarına izin verilir. Özellikle Japonya’da balon balığı yemek bir ayrıcalık ve incelik belirtisi olarak kabul edilir.

Son Yılların En Zehirli Balığı: Taş Balığı

Taş Balığı son birkaç yıldır en zehirli balık unvanını gasp etmiştir. Genellikle çevrili taşlara benzerler. Dolayısıyla adlarını da bundan alırlar. Doğal ortamlarda kolayca taşların arasına karışırlar. Zehirlerini, tehdit edildiğinde (veya üzerine basıldığında) uzatılabilen sırtlarındaki bir dizi dikenden geçirirler. Zehir balıklara baskı uygulandığında istemsiz bir şekilde dışarı atılır ve daha fazla basınç daha fazla zehir açığa çıkmasını sağlar.

Taş Balığı, Hint Pasifik bölgesinde ve Kuzey Avustralya’da yaşamaktadırlar. Bu balıkların zehri, acı verici ağrıya, hızlıca şişmeye, doku ölümüne, kas güçsüzlüğüne, geçici felçlere ve çok nadir durumlarda ölüme bile neden olabilir.

Zehirli Vatozlar

Vatozlar, insanları zehirlemekten sorumlu en yaygın balık gruplarından biridir. Vatozların vücutlarında bulunan çoğu ışın insanların kendilerine istemeden basmasını sağlayacak şekilde deniz tabanına gömülmelerine neden olur. Vatoz zehiri genellikle kalp ve damar yollarını etkiler.

Hint – Pasifik Okyanusu’na özgü mavi benekli vatozlar ile Güney Amerika sularına özgür türler en zehirli vatozlar arasında gösterilmektedir. Mavi benekli vatozlar genellikle başkalarını uyarmak için parlak mavi renkli noktalarını bir uyarıcı olarak kullanırlar.

Zehir Bezleri Bulunan Aslan Balığı

Aslan balıkları, taş balıkları ünlerini çalıncaya kadar en zehirli balıklar olarak düşünülmüştür. Bu göze çarpan balıklar, omurga dokuyu deldiğinde zehir bezlerini aşağı doğru hareket ettiren ve sıkıştıran gevşek bir kılıfla kaplı zehirli sırt, anal ve pelvik dikenlere sahiptir. Bu balıklardan gelen bir acı aşırı ağrıya, şişmeye ve çok ciddi vakalarda kan dolaşımında çökmeye neden olabilir.

Çoğu Aslan Balığı doğal olarak Hint Pasifik Okyanusu’nda ikamet eder, ancak son yıllarda istilacı bir tür haline gelmiştir. En önemlisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik kıyısında, Atlantik mercan kayalığı toplulukları üzerinde büyük bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir. Aslan Balıkları muhtemelen akvaryum çalışmaları ile Atlantik kıyılarına kadar yayılmışlardır.

 

Zehirli Akrep Balığı

Kendisine karşı dikkatli olunması gereken zehirli balıklar arasında bir diğeri de Akrep Balıkları’dır. İskorpit olarak da adlandırılan bu balıklar Taş Balıkları’na oldukça benzerlik gösterebilir. Mercanlara ve kaya parçalarına benzeyen, kendine kamuflaj sağlayan deriye sahiptirler. Işınsal yüzgeçli bir balık türüdür. Balık genel mizacı gereği agresif olmamakla birlikte kendisini tehdit ya da stres altında hissettiğinde saldıracaktır.

Bu balıkların sırt ve kafa kısımlarında dikenleri bulunur. Sırttaki diken sayısı 11 ile 17 arasında değişebilir. Akrep Balığı zehri insanlar için öldürücü olabilir. Akrep Balığı zehri sinir sistemi üzerinde etkilere sahiptir. Zehirlenen kişi 12 saat boyunca şiddetli ağrı, 1 – 2 saat içinde balığın soktuğu yerde acı, morarma, kızarıklık, şişlik ya da uyuşukluk hissedebilir. Şiddetli zehirlenmelerde kusma, titreme, nefes alamama, kan basıncında düşme, bulantı, kalp ritim bozukluğu görülebilir. Nadir olsa da felç ya da nöbet geçirme ve ölüm görülebilir.

Etkileyici Zehirli Balıklar: Kutu Balığı

Kutu Balığı, Balon Balıkları ile yakından ilişkilidir. Bu balıklar Balon balıkları kadar zehirli olmasa da, kendilerini zehirle savunmak gibi etkileyici bir yola sahiptirler. Tehdit veya stres altında olduklarında, özel cilt hücrelerinden suya bir toksin atarlar ve çevrelerindeki deniz yaşamını zehirlerler. Hawaii Kutu Balıkları özellikle kırmızı kan hücrelerini parçaladığı veya yok ettiği bilinen ostrakitoksin veya pahutoksin adı verilen bir toksin salgılarlar.